Search

Články

   Minimalizovat

Změna je život !


Ivan Pilný

 Většina lidí se bojí změn více než čert kříže. Cokoli nového nebo neznámého je vykolejí a přivodí velkou frustraci. Jen pěkně ve stejných kolejích, žádné vlny nebo šplouchání! Byznys a život bohužel nebo spíše bohudík změny přináší. Dokonalé, stálé a uklidňující harmonie lze dosáhnout jen v tibetském klášteře nebo v rakvi. Nezbývá než se vnímat změny jako životní fakt a vítané odbočení z rutiny....


Změna je život !
Ivan Pilný

Většina lidí se bojí změn více než čert kříže. Cokoli nového nebo neznámého je vykolejí a přivodí velkou frustraci. Jen pěkně ve stejných kolejích, žádné vlny nebo šplouchání! Byznys a život bohužel nebo spíše bohudík změny přináší. Dokonalé, stálé a uklidňující harmonie lze dosáhnout jen v tibetském klášteře nebo v rakvi. Nezbývá než se vnímat změny jako životní fakt a vítané odbočení z rutiny. Je dobře to udělat dříve než nás k tomu donutí jakákoli krize. Reagujeme pak často unáhleně, ve spěchu a pod nátlakem.

Existuje nějaký recept na to, jak se vypořádat se změnami v roli manažera? Jednoduché to není. Vzpomeňte si, jaký rozruch vyvolá, když někomu změníte způsob práce nebo jej dokonce přestěhujete do jiné kanceláře. Nejdříve bychom si měli ujasnit, co vlastně chceme dosáhnout. Cíl musí být realistický, měřitelný a měli bychom stanovit čas na jeho dosažení. Je třeba pečlivě zmapovat současný stav jako východisko se všemi přednostmi a slabinami. K cíli obvykle nevede jediná cesta a je třeba se zabývat alternativami. V tom jsou dobří Japonci, západní manažeři často volí a prosazují jedinou možnou cestu. Není třeba zdůrazňovat nutnost detailního plánu. Opomenutí maličkostí obvykle dosažení cíle znemožní a vlastně ani nevíme, proč se tak stalo. Další důležitou součástí strategie je komunikace. Ti, kteří změnu provádějí, musí být včas informováni a musíme se pokusit jim důvod a cíl změny prodat. Důležité je reagovat na zpětnou vazbu, kterou v obousměrné komunikaci dostáváme a provádět případné změny. Imperativem je i to, že musíme jít příkladem.

Při nepopulárních změnách není možné kázat vodu a pít víno. To ponechme politikům, ti mají hroší kůži. Cesta k cíli nebývá jednoduchá a je třeba vytrvat přes nepříjemné a nečekané překážky. Někdy jsme dokonce první a nemůžeme se opírat o zkušenosti předchůdců. Vytrvalost je pak odměněna tím, že jsme v cíli první. Je-li cíl správně zvolen, ostatní jen koukají na zadní světla ujíždějícího vlaku. Není třeba se bát prorážení nových cest. Kdosi řekl, že když nás někdo kope do zadku, znamená to, že jsme vepředu. Pokud se nám přes všechno úsilí k cíli nepodaří dorazit, nezoufejme. Něco jsme se naučili a příští cesta určitě nebude slepá.

» TBN » Kdo jsme » Prezidentovo wokno » Intuice nebo informace
Původně publikováno v časopisu Euro.Written By: Čejková
Date Posted: 21.2.2011
Number of Views: 3741

Return

top of page