Search

Články

   Minimalizovat

Nerozpakujte se být v něčem opravdu špatní


Petr Sýkora

 Konkurenční trh je neúprosný. Na chvíli se zastavíte a konkurence opět vymyslí něco nového - nový výrobek, další službu, rychlejší procesy.
Jaká je přirozená reakce většiny z nás? Lidé obvykle znejistí a navrhují něco v tomto smyslu: "Musíme se okamžitě konkurenci vyrovnat." Ale na celou věc je možné podívat se úplně jinak...
 

Nerozpakujte se být v něčem opravdu špatní
Petr Sýkora, Office depot
 
Konkurenční trh je neúprosný. Na chvíli se zastavíte a konkurence opět vymyslí něco nového - nový výrobek, další službu, rychlejší procesy.
Jaká je přirozená reakce většiny z nás? Lidé obvykle znejistí a navrhují něco v tomto smyslu: "Musíme se okamžitě konkurenci vyrovnat." Ale na celou věc je možné podívat se úplně jinak.
Podívejme se například na některé nízkonákladové aerolinky, kterým se daří. K jídlu nenabídnou nic. Pití si můžete zaplatit. Poletíte z malého letiště a počet destinací je omezen. Sami si vytisknete vstupenku a uděláte check-in. K tomu ale dostanete nejen špičkovou cenu, ale i úžasně přátelské chování personálu. Máte navíc téměř jistotu, že odletíte a přiletíte zcela na čas. Tyto firmy jsou sice v něčem opravdu špatné, ale v něčem jiném jsou dokonalé.
Druhou dobrou ilustrací mohou být některé diskontní řetězce. Nákupní prostředí je strohé, neútulné a výběr sortimentu omezený. Na druhou stranu dostanete neuvěřitelně nízkou cenu a uspokojivou šířku sortimentu.
I u nás jsme kdysi museli udělat ono "velké" rozhodnutí. Nakonec jsme se shodli na tom, že chceme být nejlepší v jedné věci - ve schopnosti dodat celou objednávku včas, bez chyby a kompletně. Abychom nezůstali jen u slov, přidali jsme i garanci - zítra nebo zdarma. Ta pomáhá nejen budování značky, ale především slouží jako bič na nás samotné.
Zní to hezky, ale má to i odvrácenou stranu. Tuto kvalitu není možné zachovat s neomezeným sortimentem produktů. Dá se totiž říct, že čím více nabízíte výrobků, tím máte menší obrátkovost zásob. Platí také, že pokud máte nižší obrátkovost zásob, máte vyšší náklady a nižší spolehlivost dodání.
A podívejme se na příklad z bankovnictví. Jistá banka postavila svou strategii na tom, že začala nabízet pouze několik základních produktů (rozhodla se zúžit nabídku) a nižší úroky z vkladů než konkurence. A co se stalo? Umožnilo jí to najímat pracovníky bez bankovních zkušeností, ale se správnými předpoklady. Díky tomu ušetřila na mzdových nákladech. Část peněz "ušetřených" díky nižším úrokům z vkladů reinvestovala do vytvoření příjemného prostředí pro klienty a do tréninku. Klienti banky ocenili jednoduchost a příjemné služby.
Když se podíváte kolem sebe optikou "v něčem opravdu špatné, v něčem nejlepší" objevíte spoustu úžasných výrobků a firem, kde toto pravidlo bylo bezděky uplatněno. A třeba vám to umožní podívat se i na váš podnik jinýma očima.

HN.IHNED.CZ  14. 7. 2009
Leaders voice
 
http://hn.ihned.cz/c1-37776900-nerozpakujte-se-byt-v-necem-opravdu-spatniWritten By: Čejková
Date Posted: 21.2.2011
Number of Views: 4368

Return

top of page